اظهار نظر در مورد عمكرد ایشان بسیار زود است ولی حساسیت اداره شهر مشهد ، در شرایط كنونی اشاره به برخی نكات را ضروری می‌نماید. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، دوماه از حضور محمدرضا کلایی به‌عنوان جوان‌ترین شهردار کشور در سکان استراتژیک مدیریت شهری مشهد می‌گذرد.گرچه اظهار نظر در مورد عمکرد ایشان بسیار زود است ولی حساسیت اداره شهر مشهد ، در شرایط کنونی اشاره به برخی نکات را ضروری می‌نماید. به خاطر دارم روزی که «گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد» در سال 1386 را تاسیس کردم، همیشه این آرزو را در سر می‌پروراندم که آیا حضور جوانان در بالاترین رتبه شهرداری ممکن خواهد شد؟ حال که این آمال به تحقق رسیده است ...
... به نظر می‌رسد این فرصت تاریخی توسط شهردار جوان مشهد می‌تواند به یک سکوی پرتاب برای سایر جوانان یا یک دیوار حائل برای رشد و حضور آنان در عرصه‌های مدیریت ارشد شهری، تبدیل شود.

به تعبیر رهبر عالیقدر انقلاب حضور جوانان برای یافتن راه‌های میانبر جهت حل مشکلات و نیز روحیه خلاقیت و ابتکار و ریسک پذیری و جرات و جسارت  بالا، باعث بروز شتاب مضاعف درحرکت صحیح سیستم‌های مدیریتی می‌شود و اینجا نیز توقع می‌رود این مولفه‌های مهم، با حضور جناب کلایی به وضوح و با سرعت دیده شود.

یکی از آفت‌هایی که گریبانگیر مدیریت شهری به‌عنوان یک مدیریت متعلق به عموم مردم و نه یک جناح خاص سیاسی است ، سیاست‌زدگی و سیاسی بازی منتج از جناح بندی‌های زائد و بی‌فایده است. آفتی که امروز نیز در شورای اسلامی و شهرداری شهر مشهد، گسترش یافته و درصورتیکه به همین منوال ادامه پیدا کند، تبعات ناشی از آن، دامن مدیران شهری و اعضا شورای شهر را خواهد گرفت.اصولا مدیریت شهری یک موضوع تخصصی بوده و برای حضور متخصصین در جایگاه‌های اداره شهر، نگاه سیاسی مانند سم عمل می‌کند و در مدت کوتاهی سیستم را به کندی یا نابودی می‌کشاند که امیدوارم در زمان باقیمانده عمر شورای پنجم ، جبران مافات شود و به‌عنوان یکی از طرفداران جدی حضور جوانان در پست‌های ارشد مدیریت شهری به جناب دکتر کلایی پیشنهاد می‌کنم که از این آفت کمرشکن جناح بندی سیاسی و رفیق‌بازی دوری کند و صرفا براساس تخصص و تجربه افراد از آنان بهره گیرد و یک جریان موثر با انگیزه را که باعث ایجاد شتاب مضاعف برای حرکت شهرداری مشهد باشد، با استفاده همه جانبه از نظر بزرگان به‌وجود آورد.

یکی از توقعات مهم اینجانب و امثال اینجانب ب‌عنوان یک مدرس دانشگاه ( که بخش عمده وقت خود را با جوانان دانشجو سپری می‌کنم ) از جناب کلایی که جوان‌ترین شهردار ایران است، اینکه تصمیم نسنجیده و حاکی از بی‌تدبیری اولین شهردار منتخب شورای پنجم مبنی بر انحلال گروه مشاوران جوان شهرداری را ملغی کرده و مجددا این مجموعه اثرگذار و کلیدی را احیا کند و با حضور جوانان (بویژه دانشجویان و متخصصان)، به رگ‌های خشکیده بدنه شهرداری، حیات مجدد بخشد.

 مرور سطحی و گذرا بر عملکرد60روزه شهردار جوان مشهد که براساس اخبار و اطلاعات منعکس شده در رسانه‌های رسمی شهرداری به‌دست می آید، نشان دهنده وقت‌گذاری زیاد ایشان در امور صرفا تبلیقاتی و بی‌اثری در توسعه و عمران و آبادانی و تحقق پیشرفت همه جانبه شهر مشهد است. ازجمله حضور در مراسم‌های تشریفاتی یا مناسبت‌ها و... که به نظر می‌رسد شهردار محترم باید درخصوص  وقت‌گذاری خود تجدیدنظر فرماید.

درکلام آخر توصیه برادرانه‌ام به ایشان حفظ آرامش و دوری از عصبانیت درکلام و به‌ویژه درمقابل رسانه‌ها است.کلیپی که از ایشان درخصوص عملکرد برخی منتقدان منتشر شد، ( گرچه مستنداتی برخلاف فرمایشات ایشان وجود دارد) به‌هیچ وجه درشان یک شخصیت دانشگاهی و علمی نبود.

امیدوارم با توکل بر خدا و استعانت از اهل بیت (ع) و با استفاده از آرا و نظرات متخصصان و دلسوزان شهر مشهد مقدس، در پیمودن این مسیر پرخطر موفق باشد و درپایان دوره مسؤولیتش شاهد افزایش میزان سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی و رضایت‌مندی مردمی از شهرداری مشهد و جبران خسارات وارده در دوران عملکرد ضعیف شورای چهارم باشیم.