سخنگوی شهرداری مشهد گفت :شش موافقتنامه ،یك یادداشت همكاری كلی و یك تفاهم نامه بین شهرداری مشهد و ایالت پنجاب پاكستان به امضا رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد علی حامد مقدم در نشست خبری دستاوردهای این سفر در جمع خبرنگاران افزود : در تفاهم نامه همكاری كلیات و رئوس مطالب آورده می شود اما در موافقتنامه ها نحوه تبادل موضوعات مشخص می شود. وی اظهارداشت : ایالت پنجاب پاكستان با 86 میلیون نفر جمعیت بزرگترین استان این كشور محسوب می شود و شهر لاهور نیز با وسعت 500 كیلومتر مربع بعد از پایتخت پاكستان با جمعیت 12 میلیون نفر بزرگترین شهر محسوب می شود. ...

وی ادامه داد: شهر مشهد با عنوان بزرگترین كلانشهر مذهبی جهان اسلام و پایتخت شیعه در جهان در برقراری ارتباط و گسترش سیاست گذاری ها با سایر شهرهای دنیا به تبادل نظر می پردازد.
حامد مقدم به بخش های مختلف این تفاهم نامه ها اشاره كرد و اظهارداشت : تشریح قرارداد خواهرخواندگی سابق ، اجرای20 عنوان كلی از مدیریت شهری ، خدمات ایمنی تا احداث پاركها ، تشكیل كارگروه های علمی تخصصی جهت بررسی موضوعات مرتبط جهت تدوین سیاستگذاریها و برنامه های راهبردی توسعه پایدار شهری و در نهایت برگزاری كنفرانس های علمی پژوهشی و دوره های دانش افزاری از زمینه های مهم این یادداشت تفاهم نامه همكاری می باشد.
وی تصریح كرد: در این سفر قرارداد قبلی خواهرخواندگی با فرمت جدید به روزرسانی شد و شكل كاملتری به خود گرفت .
وی در خصوص سایر یادداشت های توافقنامه بین ایالت پنجاب پاكستان و شهرداری مشهد گفت : یادداشت توافقنامه درجهت توسعه پاركها و فضای سبز شهر لاهور در 5 محور شامل كارگروههای تخصصی چهارنفره ، برگزاری دوره های دانش افزایی در جهت فضای سبز و پاركها در مشهد و لاهور با هزینه طرف پاكستانی، طراحی و زیباسازی یكی از خیابانهای بزرگ شهر لاهور با عنوان الگو و پایلوت به همت شهرداری مشهد و برگزاری دوره های دانش افزایی در حوزه نورپردازی شهری و منظر آرایی ازجمله این یادداشت توافقنامه جهت توسعه پاركها و فضای سبز میان شهرداری مشهد و شهرلاهور می باشد.
وی ادامه داد : شهرداری مشهد به سه صورت مشاور ، ناظر و كارگزار در حوزه ارتباطات بین الملل فعالیت می كند كه تمایل بیشتری به سمت فعالیت ها از نوع كارگزار انجام گیرد تا بدون صرف هزینه درجهت مساعدت در امور مختلف همكاری كند .
وی به نمایشگاه گل و گیاه مشهد اشاره كرد وافزود : طبق حضور سال گذشته هیات ایرانی در نمایشگاه گل و گیاه لاهور پاكستان از هیات پاكستانی برای حضور در غرفه های نمایشگاه گل و گیاه مشهد دعوت شده است.
وی در خصوص سایر توافقنامه های این سفر افزود: در حوزه بازیافت با محوریت ایجاد كارگروه فضای سبز بین ایالت پنجاب و شهرداری مشهد در طرح جامع مدیریت پسماند ، برگزاری دوره دانش افزایی در حوزه بازیافت و برگزاری همایش های علمی مشترك از جمله این اقدامات می باشد ضمن این كه توافقنامه های دیگری نیز در موضوع حمل و نقل و ترافیك با اجرای دوره دانش افزایی ، كنفرانس های علمی و تخصصی و مطالعات جامع حمل و نقل به امضا رسید.
وی ادامه داد : دو توافقنامه دیگر در حوزه كشتارگاه ، گوشت و توسعه فعالیت های دامداری به امضا رسید و امیدواریم كه همانطور كه تفاهم نامه ها به توافقنامه تبدیل شد در نهایت به اجرای قرارداد منتهی شود.
مدیر امورارتباطات و بین الملل شهرداری مشهد در باره تفاهم نامه های مشترك میان شهرداری مشهد و ایالت پنجاب پاكستان اظهارداشت : تفاهم نامه آموزش و پرورش به نمایندگی استانداری خراسان رضوی و دولت محلی پنجاب جهت تقویت مبانی علمی دانشگاهی ، سفر اساتید دو كشور ، تبادل نشریات و كتب و مستندات و نصب تصاویر مفاخر علمی دو كشور به امضا رسید.
وی در خصوص سایر برنامه های این سفر گفت : بازدید از مقبره علامه اقبال لاهوری ، نشست با مسوولان فضای سبز لاهور ، كاشت نهال دوستی دو ملت با حضور مسوولان این كشور و 18 خبرگزاری تلویزیونی پاكستان و پخش این برنامه ها توسط یازده رسانه پاكستانی به شكل زنده و مستقیم ، بازدید از كارخانه صنایع بسته بندی ، بازدید از فرمانداری لاهور ، دیدار با وزیر صنایع دولت محلی پاكستان ، حضور در مراسم پرچم ، نشست با ایرانیان مقیم لاهور ، بازدید از مراكز نمایشگاهی ، استقبال مردم پاكستان از شهردار مشهد ، بازدید از بیمارستان بزرگ ایالت پنجاب ، نشست با اعضای اتاق بازرگانی و در نهایت امضای توافقنامه ها و تفاهم نامه های مشترك توسط شهردار مشهد و شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب پاكستان از جمله این برنامه ها بود.
وی با بیان این كه پاكستان در حوزه اجرای دموكراسی های محلی و چینش پست های سازمانی چند گام جلوتر از ایران قرارداد اذعان داشت : نحوه قرارگرفتن پست های سازمانی در پاكستان با ایران تفاوت دارد اما امیدواریم با این سفرها زمینه ورود اطلاعات و تجربیات تازه به كشور فراهم شود.
حامدمقدم با اشاره به این كه در سال گذشته حدود 80 نفر از هیات های كشورهای مختلف به شهرداری مشهد سفر كردند خاطر نشان كرد: تدوین استراتژی هادر بخش بین الملل شامل ارتباط با كشورهای همسایه عربی ، اروپایی و كشورهای خاص ، تبلیغات شهری در شبكه های جهانی همانند جام جم و راه اندازی بخش عربی و انگلیسی پایگاه اینترنتی شهرداری مشهد به نشانی www.mashhad.ir از جمله این برنامه ها می باشد.